Členství v mezinárodních organizacích
Členství v mezinárodních organizacích
Ochrana území
- Velkoplošná zvláště chráněná území
- Maloplošná zvláště chráněná území
- Natura 2000
- Území připravovaná k vyhlášení
- Přechodně chráněná plocha
Ochrana druhů
- Aktuální stav druhů
- Obecná ochrana druhů
- Zvláštní ochrana druhů – aktuální úprava
- Zvláštní ochrana druhů – navrhovaná úprava
- Nástroje aktivní péče o ohrožené druhy
Ochrana dřevin
Ochrana neživé přírody
Ochrana krajiny
- Konektivita krajiny
- Krajinný ráz
- Územní systém ekologické stability
- Významné krajinné prvky
- Přírodní parky
Invazní druhy
Mezinárodní ochrana přírody
- Členství v mezinárodních organizacích
- Evropské směrnice a nařízení
- Mezinárodní úmluvy
- Mezinárodní spolupráce
- CZ PRES
CITES
Kromě toho, že je Česká republika smluvní stranou mnoha mezinárodních úmluv týkajících se ochrany přírody, je také členem několika mezinárodních organizací. AOPK ČR je sama členem nebo spolupracuje s následujícími organizacemi:
Rada Evropy (Council of Europe)
se od roku 1962 zabývá koordinaci některých činností členských států v oblasti životního prostředí (ve skutečnosti jde o rozsah ochrany přírody a krajiny). Vytváří síť biogenetických rezervací (v ČR jsou to NPP Blanice a NPR Břehyně-Pecopala), zajišťuje činnost Sekretariátu Bernské úmluvy o ochraně evropských planě rostoucích rostlin, volně žijících živočichů a přírodních stanovišť. Rada také oceňuje dobře řízená chráněná území udílením Evropského diplomu (v ČR v roce 2000 diplom obdrželi NP Podyjí, CHKO Bílé Karpaty a NPR Karlštejn).
Činnost AOPK ČR:
- zajišťuje spolupráci s Radou Evropy při výměně informací v oblasti ochrany přírody, šíření informací a tiskovin Rady Evropy v ČR a dodávaní požadovaných informaci v ochraně přírody a krajiny,
- ČR se podílí na činnosti Stálého výboru Bernské úmluvy a jeho komisí od počátku 90. let jako pozorovatel, od roku 1998 jako členský stát Úmluvy,
- zastupuje ČR při práci ve Stálém výboru Bernské úmluvy a při práci v dílčích odborných pracovních skupinách (zaměřené na ochranu savců, ptáků, obojživelníků a plazů, bezobratlých a na ochranu rostlin) tohoto výboru.
Evropské tématické středisko biologické rozmanitosti (European Topic Centre on Biological Diversity)
je mezinárodní konsorcium odborných organizací, které spolupracuje s Evropskou agenturou pro životní prostředí (EEA - European Environment Agency) na základě rámcové dohody o partnerství. Pomáhá EEA při zpracování podkladů a při podávání zpráv o ŽP tím, že vyhodnocuje stav i trendy v biologické rozmanitosti v Evropě.
AOPK ČR je řádným členem ETC/BD.
Evropské středisko ochrany přírody (The European Centre for Nature Conservation)
je nezávislá nevládní organizace působící v oblasti ochrany a udržitelnosti evropské přírody, biodiverzity a krajiny, se sídlem v holandském Tilburgu. AOPK ČR je jediným partnerem ECNC z ČR.
Mezinárodní unie na ochranu přírody – IUCN (International Union for Conservation of Nature)
je nejvýznamnější a největší mezinárodní organizací pro ochranu přírody. Hlavním posláním IUCN je ovlivňovat, povzbuzovat a podporovat státy, státní instituce, akademické ústavy i národní a mezinárodní nevládní organizace na celém světě k ochraně integrity a rozmanitosti přírody a zajistit spravedlivé a udržitelné využívání přírodních zdrojů.
AOPK ČR je řádným členem IUCN v kategorii vládní agentura.
Federace EUROPARC (EUROPARC Federation)
sdružuje instituce ochrany přírody spravující různé typy evropských krajin, podporuje jejich činnost, koordinuje jejich postupy a zajišťuje výměnu informací. AOPK ČR je členem EUROPARC Central/Eastern Europe. Z iniciativy Federace se každý rok slaví Evropský den parků (vždy 24. května nebo nejbližší víkend k tomuto datu). AOPK ČR je řádným členem Europarc Federation.
Karpatská soustava chráněných území (Carpathian Network of Protected Areas)
je prostředek naplňování Karpatské úmluvy . Hlavními činnostmi CNPA jsou ochrana přírody a udržitelný rozvoj Karpat. K tomu je nezbytná aktivní spolupráce mezi karpatskými chráněnými územími navzájem, stejně jako jejich spolupráce s chráněnými územími z jiných horských oblastí.
Hlavním úkolem CNPA je vytváření a posilování vytvořené soustavy chráněných území, tj. podpora různých aktivit a výměna informací mezi manažery chráněných území, posilování kapacit v oblasti managementového know how, kontroly efektivnosti a implementace nových přístupů v rámci ochrany životního prostředí.
Činnost AOPK ČR:
- zabezpečení národního koordinátora CNPA
- realizace mezinárodních projektů
- připomínkování a spolupráce na přípravě odborných publikací a doporučení
- výměna informací a datových podkladů o chráněných územích
- spolupořádání a účast na konferencích a workshopech
- členové CNPA v ČR – CHKO Beskydy, CHKO Bílé Karpaty a CHKO Pálava
Elbe Parks
je platforma pro výměnu zkušeností a informací mezi chráněnými územími na Labi. AOPK ČR je zakládajícím členem této iniciativy a na činnosti se podílí kromě ústředí naše regionální pracoviště Správa CHKO České středohoří. Chráněná území na celém toku Labe v Česku a Německu jsou prezentovány na samostatných stránkách.